شبکه یاری

شبکه یاری کودکان کار یک نهاد مستقل و در واقع اجتماع بیش از 40 تشکل مردم‌نهاد فعال در حمایت از کودکان در شرایط دشوار به ویژه کودکان کار است. 
برای مشاهده آرشیو فعالیت‌های شبکه یاری به لینک زیر مراجعه کنید.
https://old.yaricommunity.net

شبکه یاری کودکان کار در واقع اجتماعی از بیش از 40 تشکل مردم نهاد مستقل است که هرکدام به نوعی در حمایت از کودکان در شرایط دشوار به ویژه کودکان کار فعالیت می‌کنند. این نهاد مدنی با بیست سال سابقه فعالیت اجتماعی بیشتر از آنکه برای حمایت مقطعی از کودکان کار فعالیت کند، علیه کارِ کودکان مبارزه می‌کند، خود را دیده‌بان حقوق کودکان بر اساس پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک می‌داند و البته فضایی برای تعامل، همدلی، توان‌افزایی جمعی و هم‌افزایی تشکل‌های حوزه کودکان فراهم می‌آورد. تشکل‌های عضو شبکه یاری در کنار هم تلاش می‌کنند مطالبه «حذف کار کودک» را به یک خواست فراگیر اجتماعی تبدیل کنند. بنابراین در شبکه اصل بر مطالبه‌گری، دیدبانی، ایجاد آگاهی و هم‌افزایی است.

در شبکه یاری کودکان کار همچنین تعامل و ارتباطات مطالبه‌گرانه با نهادهای مسئول و تصمیم‌گیر در حوزه کودکان، به ویژه در حوزه حقوق کودکان، آموزش، رفاه اجتماعی و کار کودک، برقرار می‌شود و همچنین با نهادهای مدنی که می‌تواند در تحقق همه‌جانبه حقوق کودکان موثر باشند همبستگی و پیوند ایجاد شده و تحکیم می‌شوند.

هرچند اعضا شبکه یاری طیف گسترده‌ای از تشکل‌ها با رویکردهای متفاوت محله‌محور، منطقه‌ای، ملی، توانمندسازی یا حمایتی، پژوهشی یا آموزشی را شامل می‌شود، اما همه اعضا بر تک‌تک مفاد پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک توافق دارند. در واقع آموزش رایگان و با کیفیت، بهداشت همگانی، مسکن، هویت، بقا و حیات، شادی و صلح همه و همه برای  همه کودکان این سرزمین حق شمرده شده و نباید امتیاز گروه، طبقه، یا قشری خاص باشد.

در طول سالیان مختلف شبکه یاری کودکان کار توانسته به کمک فعالانش که خود در نهادهای متنوع اجتماعی عضویت و فعالیت دارند کمپین‌های مختلفی را علیه رویکردهای مقطعی و جمع‌آوری کودکان، حمایت از کودکان در شرایط دشوار در بحران‌ها، حمایت همه‌جانبه از حقوق شهروندی کودکان مهاجر، پناه‌جو و پناهنده و خانواده‌هایشان، و در دفاع از حذف کار کودک که منشا آن فقر چندلایه و متقاطع و نابرابری ساختاری در جامعه است اجرا کند و همچنین گفتمانی را در جامعه برای حمایت از کودکان کار و بر ضد بازنمایی‌های مخدوش از این کودکان که توسط توسط نهادها و رسانه‌های قدرتمند ترویج می‌شوند، ایجاد کند.

مسیر طولانی است و به قول دکتر فاطمه قاسم‌زاده از موسسین شبکه: یک قدم جمعی، بهتر از صد قدم فردی است.

 

حذف کار کودک و تحقق همه‌جانبه اصول پیمان‌نامه حقوق کودک

 

·        ظرفیت‌افزایی و توان‌افزایی، پیوند و هم‌افزایی، و ارتقا تعاملات بین‌بخشی تشکل‌های عضو شبکه در راستای حمایت از کودکان در شرایط دشوار

·        ایجاد و تقویت کنش‌های اجتماعی در جهت اجرای پیمان‌نامه حقوق کودک، حذف کار کودک، و افزایش سطح رفاه کودکان

 

·        رویکرد شبکه برای انجام ماموریتش مطالبه‌گری، آگاهی رسانی، و حمایت‌گری است. 

شبکه یادگیری یاری